SBC7-103-191
DigiKey Part Number
399-20790-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBC7-103-191
Description
FIXED IND 10MH 190MA 10.3 OHM TH
Detailed Description
10 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 190 mA 10.3Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
SBC7-103-191 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
360mA
DC Resistance (DCR)
10.3Ohm Max
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Size / Dimension
0.591" Dia (15.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)