SBC3-2R2-602
DigiKey Part Number
399-20767-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBC3-2R2-602
Description
FIXED IND 2.2UH 6A 20 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 6 A 20mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBC3-2R2-602 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7.2A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)