SBC3-100-362
DigiKey Part Number
399-18905-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBC3-100-362
Description
FIXED IND 10UH 3.6A 30 MOHM TH
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.6 A 30mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
SBC3-100-362 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3A
DC Resistance (DCR)
30mOhm Max
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)