SBC2-100-212
DigiKey Part Number
399-18897-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBC2-100-212
Description
FIXED IND 10UH 2.1A 60 MOHM TH
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.1 A 60mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
SBC2-100-212 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.1A
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Size / Dimension
0.276" Dia (7.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)