SBC1-2R2-272
DigiKey Part Number
399-18894-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBC1-2R2-272
Description
FIXED IND 2.2UH 2.7A 40 MOHM TH
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.7 A 40mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
SBC1-2R2-272 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.2A
DC Resistance (DCR)
40mOhm Max
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)