SBC1-101-571
DigiKey Part Number
399-18891-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBC1-101-571
Description
FIXED IND 100UH 570MA 650 MOHM
Detailed Description
100 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 570 mA 650mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
SBC1-101-571 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
470mA
DC Resistance (DCR)
650mOhm Max
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)