SBC1-100-172
DigiKey Part Number
399-18890-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBC1-100-172
Description
FIXED IND 10UH 1.7A 80 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.7 A 80mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBC1-100-172 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.5A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
80mOhm Max
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)