S01PM5805K016A
DigiKey Part Number
399-11550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S01PM5805K016A
Description
CAP 58F 10% 16V CHASSIS MT
Customer Reference
Detailed Description
58 F (EDLC) Supercapacitor 16 V Module 23mOhm 1000 Hrs @ 65°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
23mOhm
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Series
Termination
Screw Terminals
Packaging
Bulk
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
Module
Capacitance
58 F
Size / Dimension
8.873" L x 2.000" W (225.37mm x 50.80mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
3.000" (76.20mm)
Voltage - Rated
16 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C