R82EC3100Z370J
DigiKey Part Number
399-9698-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R82EC3100Z370J
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R82EC3100Z370J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
100V