R76QF0470SE00J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 1.590
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 1.987
Datasheet
470 pF Film Capacitor 600V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
R76QF0470SE00J
DigiKey Part Number
399-R76QF0470SE00J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R76QF0470SE00J
Description
CAP FILM AUTO POLYPROP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
R76QF0470SE00J Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.355 Ohms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.358" (9.10mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
600V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)