R75PD1680AA40K
DigiKey Part Number
399-R75PD1680AA40K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R75PD1680AA40K
Description
CAP FILM AUTO POLYPROP RAD
Detailed Description
6800 pF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
R75PD1680AA40K Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
117 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.358" (9.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
630V