R75PD1330Z340J
DigiKey Part Number
399-18303-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R75PD1330Z340J
Description
CAP FILM 3300PF 5% 630VDC RADIAL
Detailed Description
3300 pF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
R75PD1330Z340J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Package / Case
Size / Dimension
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.358" (9.10mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - AC
250V
Applications
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
630V