R60GI41004030K
DigiKey Part Number
399-20888-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R60GI41004030K
Description
CAP FILM 1UF 10% 160VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 90V 160V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R60GI41004030K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.535" (13.60mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
90V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
160V