R60DN51005030M
DigiKey Part Number
399-12458-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R60DN51005030M
Description
CAP FILM 10UF 20% 63VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
EDA/CAD Models
R60DN51005030M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.673" (17.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
40V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
63V