R46KR410040P0M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1 µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R46KR410040P0M
DigiKey Part Number
399-R46KR410040P0M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R46KR410040P0M
Description
CAP FILM SAFETY/EMI SUPP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
R46KR410040P0M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.260" L x 0.354" W (32.00mm x 9.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.673" (17.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
275V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
560V