R46KN333045N0K
DigiKey Part Number
399-11832-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R46KN333045N0K
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 560VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R46KN333045N0K Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.594" (15.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
275V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
560V