R413F12204000K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 898
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 1.574
2200 pF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
R413F12204000K
DigiKey Part Number
R413F12204000K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R413F12204000K
Description
CAP FILM 2200PF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
R413F12204000K Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.358" (9.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
300V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)