PHE450MF6220JR035CL2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 49
Datasheet
New at DigiKey
Image for PHE450MF6220JR035CL2 is not available
PHE450MF6220JR035CL2
DigiKey Part Number
399-PHE450MF6220JR035CL2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHE450MF6220JR035CL2
Description
220NF DC 5%V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 400V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.240" L x 0.413" W (31.50mm x 10.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.807" (20.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
400V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
630V