PEH200KO6100MB2 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 1
Datasheet
100000 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
PEH200 SERIES
PEH200KO6100MB2
DigiKey Part Number
399-5654-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH200KO6100MB2
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 40V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PEH200KO6100MB2 Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
24.9 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
8 mOhms
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.622" Dia (66.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
Voltage - Rated
40 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C