PEH169VB3150QB2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 42
Datasheet
150 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 500mOhm @ 100Hz 14000 Hrs @ 85°C
PEH169VB3150QB2
DigiKey Part Number
399-PEH169VB3150QB2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH169VB3150QB2
Description
CAP ALUM SCRW TERM 85C
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PEH169VB3150QB2 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
1.8 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.3 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.512" (13.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
1.441" Dia (36.60mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
2.382" (60.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
14000 Hrs @ 85°C