PEG127HA3180QL1
DigiKey Part Number
399-PEG127HA3180QL1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEG127HA3180QL1
Description
CAP ALUM 180UF 25V AXIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 560mOhm @ 100Hz 1600 Hrs @ 150°C
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Ratings
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Discontinued at DigiKey
Ripple Current @ Low Frequency
840 mA @ 100 Hz
Capacitance
Ripple Current @ High Frequency
2.4 A @ 5 kHz
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
0.394" Dia x 0.787" L (10.00mm x 20.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
560mOhm @ 100Hz
Package / Case
Axial, Can
Lifetime @ Temp.
1600 Hrs @ 150°C