MPXV1D1740L4R7
DigiKey Part Number
399-MPXV1D1740L4R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPXV1D1740L4R7CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPXV1D1740L4R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPXV1D1740L4R7
Description
FIXED IND 4.7UH 14.5A 10.4 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Shielded Inductor 14.5 A 10.4mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPXV1D1740L4R7 Models
Category
DC Resistance (DCR)
10.4mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
12MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.669" L x 0.673" W (17.00mm x 17.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
18.5A