MPXV1D1264L1R5
DigiKey Part Number
399-MPXV1D1264L1R5TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPXV1D1264L1R5CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPXV1D1264L1R5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPXV1D1264L1R5
Description
FIXED IND 1.5UH 28.8A 2.9 MOHM
Detailed Description
1.5 µH Shielded Inductor 28.8 A 2.9mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPXV1D1264L1R5 Models
Category
DC Resistance (DCR)
2.9mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
24MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.520" L x 0.492" W (13.20mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)
Current - Saturation (Isat)
35.5A