MPXV1D0650L100
DigiKey Part Number
399-MPXV1D0650L100TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPXV1D0650L100
Description
FIXED IND 10UH 4.8A 61.4 MOHM
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 4.8 A 61.4mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPXV1D0650L100 Models
Category
DC Resistance (DCR)
61.4mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
13MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.256" W (7.00mm x 6.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4.5A