MPXV1D0618L1R5
DigiKey Part Number
399-MPXV1D0618L1R5TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPXV1D0618L1R5CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPXV1D0618L1R5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPXV1D0618L1R5
Description
FIXED IND 1.5UH 6.2A 25.8 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Inductor 6.2 A 25.8mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPXV1D0618L1R5 Models
Category
DC Resistance (DCR)
25.8mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
40MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.256" W (7.00mm x 6.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat)
10.5A