MPX1D1740L470
DigiKey Part Number
399-MPX1D1740L470TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPX1D1740L470CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPX1D1740L470DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPX1D1740L470
Description
FIXED IND 47UH 4A 125.7 MOHM SMD
Detailed Description
47 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4 A 125.7mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPX1D1740L470 Models
DC Resistance (DCR)
125.7mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
2.5MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.669" L x 0.673" W (17.00mm x 17.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
6.5A