MPX1D1235L6R8
DigiKey Part Number
399-MPX1D1235L6R8TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPX1D1235L6R8
Description
FIXED IND 6.8UH 9.4A 21.7 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 9.4 A 21.7mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPX1D1235L6R8 Models
DC Resistance (DCR)
21.7mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
12MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.520" L x 0.492" W (13.20mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Current - Saturation (Isat)
14A