M551B208M015AT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
2000 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 15 V M55 Module 30mOhm @ 100kHz
M551B208M015AT
DigiKey Part Number
M551B208M015AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M551B208M015AT
Description
CAP TANT POLY 2000UF 15V CHAS MT
Detailed Description
EDA/CAD Models
M551B208M015AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
1.906" L x 1.110" W (48.40mm x 28.20mm)
Capacitance
2000 µF
Height - Seated (Max)
0.445" (11.30mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.453" (11.50mm)
Voltage - Rated
15 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm @ 100kHz