M550B607M040TH is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
600 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 40 V M55 Module 40mOhm @ 100kHz
M550B607M040TH
DigiKey Part Number
M550B607M040TH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M550B607M040TH
Description
CAP TANT POLY 600UF 40V CHAS MNT
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
M550B607M040TH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
1.906" L x 1.110" W (48.40mm x 28.20mm)
Capacitance
600 µF
Height - Seated (Max)
0.445" (11.30mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.453" (11.50mm)
Voltage - Rated
40 V
Features
High Reliability
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz