M550B377M075TH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
370 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 75 V M55 Module 40mOhm @ 100kHz
M550B377M075TH
DigiKey Part Number
M550B377M075TH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M550B377M075TH
Description
CAP TANT POLY 370UF 75V CHAS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
M55 Module
Part Status
Active
Size / Dimension
1.906" L x 1.110" W (48.40mm x 28.20mm)
Capacitance
370 µF
Height - Seated (Max)
0.445" (11.30mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.453" (11.50mm)
Voltage - Rated
75 V
Manufacturer Size Code
B
Type
Hermetically Sealed
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz