LDEDA1100MA0N00
DigiKey Part Number
399-LDEDA1100MA0N00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDEDA1100MA0N00
Description
CAP FILM SMD PEN
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LDEDA1100MA0N00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.130" L x 0.067" W (3.30mm x 1.70mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)
Capacitance
Termination
Solder Pads
Tolerance
±20%
Applications
Automotive
Voltage Rating - AC
40V
Ratings
AEC-Q200
Voltage Rating - DC
63V