L1210R101KDWIT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Taiyo Yuden
In Stock: 41.677
Datasheet
100 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 340 mA 1.4Ohm 1210 (3225 Metric)
L1210R101KDWIT
DigiKey Part Number
399-L1210R101KDWITTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L1210R101KDWIT
Description
FIXED IND 100UH 340MA 1.4 OHM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
L1210R101KDWIT Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.4Ohm
Series
Frequency - Self Resonant
6MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.106" (2.70mm)
Current - Saturation (Isat)
270mA