L1007C6R8MDWIT is Obsolete and no longer manufactured.
Taiyo Yuden
In Stock: 1.127
Datasheet
6.8 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 740 mA 300mOhm 1007 (2518 Metric)
L1007C6R8MDWIT
DigiKey Part Number
399-L1007C6R8MDWITTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L1007C6R8MDWIT
Description
FIXED IND 6.8UH 740MA 300 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
L1007C6R8MDWIT Models
DC Resistance (DCR)
300mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
38MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
550mA