L1007C220KDWIT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Taiyo Yuden
In Stock: 1.715
Datasheet
22 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 460 mA 770mOhm 1007 (2518 Metric)
L1007C220KDWIT
DigiKey Part Number
399-L1007C220KDWITTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L1007C220KDWIT
Description
FIXED IND 22UH 460MA 770 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
L1007C220KDWIT Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
770mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
19MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1007 (2518 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1007
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
320mA