L1007C102KDWST is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Taiyo Yuden
In Stock: 107.463
Datasheet
1 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 75 mA 24Ohm 1007 (2518 Metric)
L1007C102KDWST
DigiKey Part Number
399-L1007C102KDWSTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L1007C102KDWST
Description
FIXED IND 1MH 75MA 24 OHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
L1007C102KDWST Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
24Ohm
Series
Frequency - Self Resonant
2.4MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
252 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1007 (2518 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1007
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
25mA