L0806C101MPWIT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Taiyo Yuden
In Stock: 6.356
Datasheet
100 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 75 mA 8Ohm 0806 (2016 Metric)
L0806C101MPWIT
DigiKey Part Number
399-L0806C101MPWITTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L0806C101MPWIT
Description
FIXED IND 100UH 75MA 8 OHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
L0806C101MPWIT Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
8Ohm
Series
Frequency - Self Resonant
8MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
796 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)