L0603C2R2MDMIT
DigiKey Part Number
399-L0603C2R2MDMITTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-L0603C2R2MDMITCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L0603C2R2MDMIT
Description
FIXED IND 2.2UH 650MA 300 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Multilayer Inductor 650 mA 300mOhm Max 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
L0603C2R2MDMIT Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
300mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Obsolete
Type
Multilayer
Supplier Device Package
0603
Inductance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)