L0402C4N7SRMST
DigiKey Part Number
399-9559-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L0402C4N7SRMST
Description
FIXED IND 4.7NH 300MA 210 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
4.7 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 210mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L0402C4N7SRMST Models
Category
DC Resistance (DCR)
210mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.023" W (1.00mm x 0.58mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)