FLLE2400APXI1
DigiKey Part Number
399-16601-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FLLE2400APXI1
Description
LINE FLTR 1200VDC 400A CHASS MNT
Customer Reference
Detailed Description
DC EMC/EMI Line Filter 400 A 1200V (1.2kV) Single Stage Terminal Post
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FLLE2400APXI1 Models
Category
Current
400 A
Manufacturer
KEMET
Applications
Photovoltaic Inverter
Series
Approval Agency
EN, UL
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Chassis Mount
Filter Type
DC
Termination Style
Terminal Post
Configuration
Single Stage
Base Product Number
Voltage - Rated DC
1200V (1.2kV)