FLLDU040A225I0
DigiKey Part Number
399-16607-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FLLDU040A225I0
Description
LINE FLTR 440VDC 250VAC 40A CHAS
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 40 A 250V 440V 50/60Hz Single Stage Threaded Post (M6)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FLLDU040A225I0 Models
Category
Current
40 A
Manufacturer
KEMET
Frequency - Operating
50/60Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Approval Agency
UR
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Filter Type
Single Phase
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Single Stage
Termination Style
Threaded Post (M6)
Voltage - Rated DC
440V
Base Product Number
Voltage - Rated AC
250V