F873DI273J760L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Image for F873DI273J760L is not available
F873DI273J760L
DigiKey Part Number
399-F873DI273J760LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F873DI273J760L
Description
.027UF 760V
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.027 µF Film Capacitor 760V 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
760V
Voltage Rating - DC
1500V (1.5kV)