F872BE253K480R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.025 µF Film Capacitor 480V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F872BE253K480R
DigiKey Part Number
399-F872BE253K480RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F872BE253K480R
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
F872BE253K480R Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
480V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)