F863RL475K310ALW0L
DigiKey Part Number
399-14836-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F863RL475K310ALW0L
Description
CAP FILM 4.7UF 10% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
F863RL475K310ALW0L Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.634" L x 0.748" W (41.50mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max)
1.264" (32.10mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V