F862FS335K310ZLH0J
DigiKey Part Number
399-F862FS335K310ZLH0J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F862FS335K310ZLH0J
Description
CAP FILM POLYPROP RAD X2
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
F862FS335K310ZLH0J Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Box
Size / Dimension
1.240" L x 0.748" W (31.50mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max)
1.142" (29.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V