F462RF274J1K6Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.27 µF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F462RF274J1K6Z
DigiKey Part Number
399-F462RF274J1K6Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462RF274J1K6Z
Description
CAP FILM POLYPROP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.614" L x 0.512" W (41.00mm x 13.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.945" (24.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
500V
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)