F462DY274J1L2Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.27 µF Film Capacitor 400V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F462DY274J1L2Z
DigiKey Part Number
399-F462DY274J1L2Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462DY274J1L2Z
Description
CAP FILM POLYPROP RAD
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.024" L x 0.610" W (26.00mm x 15.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.965" (24.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
400V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
1250V (1.25kV)