Image for F462DY154R1K6L is not available
F462DY154R1K6L
DigiKey Part Number
399-F462DY154R1K6LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462DY154R1K6L
Description
CAP
Detailed Description
0.15 µF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
1.024" L x 0.610" W (26.00mm x 15.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.965" (24.50mm)
Voltage Rating - AC
500V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)