F462DU224M1L2L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.22 µF Film Capacitor 400V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F462DU224M1L2L
DigiKey Part Number
399-F462DU224M1L2LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462DU224M1L2L
Description
CAP
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
1.024" L x 0.512" W (26.00mm x 13.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
400V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
1250V (1.25kV)