Image for F462DO683R1K6L is not available
F462DO683R1K6L
DigiKey Part Number
399-F462DO683R1K6LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462DO683R1K6L
Description
.068UF 1600V
Detailed Description
0.068 µF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Voltage Rating - AC
500V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)