F462BE183J1L2C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.018 µF Film Capacitor 400V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F462BE183J1L2C
DigiKey Part Number
399-F462BE183J1L2C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462BE183J1L2C
Description
CAP FILM POLYPROP RAD
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
400V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1250V (1.25kV)